מוגש כשירות לציבור ללא תשלום

50. חיבור במאונך עם העברות

מה קורה כשסכום המחוברים באחדות עולה על 9? נחזור לטבלה, בסיס האמון שלנו כדי להירגע מהשלב החדש והמאיים… בכלל מומלץ לגבי כל דבר מסובך, לחזור להמחשה הפשוטה ביותר.

מאחדים את הבדידים בטור האחדות לקבוצה אחת, סופרים –יש עשרה בדידי אחדות. אין מקום לכתוב 10 בטור האחדות, יש מקום רק לספרה אחת. ספרה זה מספר שיש בו רק “מספר” אחד, כמו 0,6 וכו’. אורזים את 10 האחדות לחבילה אחת של 10. ומעבירים את החבילה של העשרת למקום של העשרות. הוספנו חבילה אחת של עשרת אז רושמים 1 במקום של העשרות. יש לנו 0 אחדות אז רושמים במקום של האחדות – 0. בעצם כך בנוי המספר 10. עשרת אחת ואפס אחדות. 12 זה עשרת אחת ו- 2 אחדות.

כאשר סכום האחדות עולה על 9 אנחנו בבעיה. אין באחדות מקום, אלא לספרה אחת בלבד. עשר הוא מספר דו ספרתי, בעל שתי ספרות. איננו יכולים לכתוב אותו במקום המיועד לאחדות.
נכתוב את ספרת האחדות של עשר, אפס, במקום המיועד לתשובות של האחדות. זוכרים אחד. את האחד נכתוב מעל, במקום המיועד לעשרות. אחד זה מציין עשרת אחת. מסכמים אותו יחד עם העשרות וכותבים את התשובה במקום של העשרות. ממשיכים לסכם את המאות.

כאשר סכום העשרות גבוה מהספרה 9 פועלים בצורה דומה: אורזים 10 עשרות, זה מאה אחת ואותה מעבירים למקום של המאות יש יותר מעשר מאות, אורזים לחבילה של אלף ומעבירים את התשובה למקום של האלפים.