מוגש כשירות לציבור ללא תשלום

46. גימטריה – כהקדמה וכניגוד למבנה העשורי

פירוש המילה גימטריה הוא גמא (גימל) שווה טריה, שלוש. כלומר גימל שווה שלוש.
השיטה מתבססת על ידיעת רצף האלף בית. לימוד רצף האלף בית למי שלא זוכר אותו, יכול להיעשות בצורה הבאה
(גם במצגות “קריאה” שבאתר):
אָבָּגָדָה זה סיפור אגדה
וָזָחָטֶי על איש ושמו וזחטי
כָּלָמָנסַע הוא נסע באוטו שלו
פָּץ עשה תאונה
קָרֶשֶת ונפל ברשת.

בגימטריה לאותיות יש ערך מספרי. הדבר חשוב גם להתמצאות בפרקים ופסוקים של תנ”ך, ובתאריכים עבריים. הגימטריה היא שיטה עתיקה, אינה מכירה את הספרה אפס ולא את השיטה העשרונית, לפיה לספרה יש ערך לפי מיקומה. ע”י כך שאני מלמדת קודם את הגימטריה אני מראה מה חדש ומיוחד בשיטה העשרונית, עד כמה היא יעילה וגאונית. אפשר להקדים לשיטה שיטות ספירה עתיקות אחרות. כמו למשל (ציור הקווים יחד עם ספירה):

כתבתי את המספר 11
יש אפשרות יותר יעילה וקלה, לסמן בקו כל קבוצה של 5 תווים. זו גם הטרמה לכפל, ממש כמו המשחק – חמש בום.

ברור שאם נרצה לכתוב מספר גדול יותר, נצטרך לעבוד מאוד קשה וזה יהיה מסורבל. כדאי להדגים.

הספרות הרומיות I=1, II=2, III=3, IV=4, V=5
VIII=8 IX=9, X=10 XI=11 2449 = MMCDXLIX

הסבר נוסף בויקיפדיה – ספרות רומיות
מנסים לכתוב מספרים ולחשב חישובים בשיטות המסורבלות והעתיקות, ועוברים לגימטריה.

א=1
ב=2
ג=3
ד=4
ה=5
ו=6
ז=7
ח=8
ט=9
י=10

איך כותבים 11? כדאי שהילד ינסה למצוא פתרונות לדברים בעצמו. גילוי עצמי עדיף על קבלת מידע מבחוץ. כך זוכרים יותר את הפיתרון שניתן אח”כ. 11 כותבים בגימטריה – כ, יאמר הילד התמים. זהו מפגש ראשון עם עומק המחשבה של היהדות… ? כדי להגיד את המספר 11 אומרים י+א יא ולא צריך סימן חדש. אפשר להגיד אי, וזה נשאר 11. בגימטריה לא חשוב איפה נמצאת הספרה, היא שומרת על אותו ערך. אם אכתוב י”ח זה שוה ל-ח”י. אבל אם אכתוב 18 זה לא יהיה שווה ל-81. זה הפטנט המיוחד של שיטת החשבון שלנו, שמאפשר לכתוב גם מספרים מאוד גדולים בעזרת 10 ספרות, שכל אחת יש לה ערך לפי המקום שלה במספר.

מה שווה כף?
כ=20
ל=30
מ=40 41 זה מ+א (המספרים בגימטריה הם לרוב פעולות חיבור)
נ=50
ס=60
ע=70
פ=80
צ=90
ק=100 מה
שווה ריש?
ר=200
ש=300
ת=400

נחשב את הערך המספרי של השם של הילד, של בני משפחתו, חבריו. פענוח כתב סתרים בגימטריה, לימוד הפסוק “נכנס יין יצא סוד” (יין וסוד שניהם שווים 70). לימוד התאריכים של החודש העברי, החלפת האותיות יה’ יו’ שהיו אמורות לציין את היום ה 15 וה-16 בחודש, בצירופים 9+7, 9+6 טו, טז – בגלל קדושת שם האל. ספירת השנים בעברית, מה שווה תשס”ג, ובעצם כותבים ה’תשס”ג. ה’ , הגרש מציין שהא שייכת לאלפים. כך שלפי האמונה העולם נברא לפני כחמשת אלפים שנה.
הדבר החשוב ביותר לגבי גימטריה, מעבר לשעשוע ולתרגול, הוא שאין בה משמעות למיקום האות כלפי הערך החשבוני של המילה. א”י, י”א הם בעלי אותו ערך. לא כמו 12, 21. וכמו השיטות העתיקות האחרות, היא לא מכירה את האפס.

ללימוד רצף הא”ב מומלץ להיעזר במצגת סדר א”ב