מוגש כשירות לציבור ללא תשלום

סכמות של התפתחות

תינוק הוא יצור קטן שחייב לדעת איך להפעיל את הסביבה שלו מבלי לדעת לדבר, ללכת או להגיע לחפצים. הרבה הורים לומדים להבין מה רוצה הילד שלהם גם בלי מילים. התינוק זקוק להרבה חום, אהבה, לביטחון פיזי, למזון – ולפי אריקסון הוא זקוק לכך שימלאו את צרכיו באופן מיידי. מילוי מיידי של צרכי התינוק השונים אינו גורם לילד לגדול “מפונק” אלא להיפך, גורם לו להיות מלא ביטחון ובעל אמון בסיסי בכך שהעולם הוא טוב ושהוא יכול להשיג את רצונותיו. האמון הוא השלב הראשון לגבי הצלחה בחיים המקצועיים והאישיים בבגרות. כאשר תינוק אינו מתכרבל ונצמד למבוגר הנושא אותו, תינוק או ילד שמפחד מדברים ומאנשים חדשים, תינוק שמתעורר בקלות בלילה – יתכן שהאמון הבסיסי שלו נפגע.

מכיוון שבבסיס שלנו כולנו היינו תינוקות ומשם הדברים שטבועים בנו בצורה החזקה ביותר – ניתן לנסות לטפל גם בילד מבוגר יותר שחושש מדברים חדשים ונצמד להורים – דווקא בשיטה שנראית הפוכה מהרגיל; לא לעודד אותו לעזוב את ההורים ולא לדבר על ליבו, אלא להיפך. להיצמד אליו ככל האפשר במשך כל היום, כמו “בעיקרון הרצף”, ולתת לו את כל צרכיו בלי לדרוש ממנו, לדוגמה, להוריד מהשולחן. תקופה כזאת של סיפוק הצרכים המיידיים היא אולי ארוכה וקשה להורה, אבל היא יכולה להחזיר לילד פגוע את הביטחון והאמון שחסרים לו.

מבחינה קוגניטיבית ורגשית, פיאז’ה מדבר על כמה סכמות בסיסיות שהילד רוכש במהלך התינוקות. סכמה אחת היא שימור אובייקט, והיא קשורה לביטחון הנרכש בשלב האמון הבסיסי של אריקסון. הילד לומד שחפץ שנעלם מתחת לכיסוי נמצא מתחת לכיסוי הזה, והורה שנעלם יחזור לקחת אותו בצהריים מהגן. זוהי אולי גם התחלה של מחשבה מופשטת.

סכמה נוספת היא סכמה של יחס לחפצים. הילד לומד שעל ידי הפעלה של חפץ אחד הוא יכול להפעיל חפץ אחר. לדוגמה על ידי משיכת חוט שקשור למשאית צעצוע. הילד חוזר על אותה פעולה פעמים רבות, כדי שיצליח להפנים היטב את הסכמה ולהפעיל אותה על דברים מורכבים יותר ויותר. לכן כדאי לזמן לילד משחקים ופעילויות שמרחיבים את הסכמה, וגם לשחק איתו במשחקים כמו “קוקו” – ששיך לסכמה הקודמת של שימור אובייקט, או במשחקי אצבעות שקשורים לסכמת החיקוי. נדמה שהילד לא יתעייף לעולם ממשחקים פשוטים אלה, וזה בגלל שהם מאוד חשובים להתפתחות שלו, מבחינה רגשית, שכלית ומוטורית.

סכימת החיקוי היא חשובה מאוד ללמידה. סכימת החיקוי פירושה שהילד מסוגל להפריד בין אדם מסוים לבין ההתנהגות שלו. הוא מבין שיוכל לחקות את ההתנהגות ולרכוש אותה לעצמו. החיקוי הוא השלב הראשון בלמידה, הוא כאילו מספק את המילים שמהן הילד יבנה אחר כך משפטים משלו. אצל אנשים בוגרים יותר אנחנו יכולים לזהות פגיעה בסכמה הזאת. לדוגמה אצל תלמידי אמנות שחוששים לחקות את מוריהם כדי לא לפגוע בעצמיותם, ולכן הם לא מצליחים להפנים את הנלמד בתור כלי, וליצור שפה משלהם. דוגמה נוספת לפגיעה בסכימת החיקוי אפשר לראות כאן במה שנראה כמו לגלוג של דיסני על רצונו של הקוף (המעוצב ככושי) ללמוד להתנהג כמו אדם, או כמו אדם לבן. http://www.youtube.com/watch?v=c9cWkUhZ8n4

לפעמים אנו מעריצים התנהגות של אדם מסוים, וכשאנו חושבים שלא ניתן לחקות ולאמץ לנו את ההתנהגות הזו, אנחנו יכולים לקנא בו, ואפילו להפוך לאויבים שלו ולשמוח כשהוא נכשל. אין כאן את יכולת ההפרדה בין ההתנהגות הנערצת והרצויה, לבין האדם. כך שהסכמות הן בבסיס שלנו, והן מתקדמות יחד עם הגיל ונעשות יותר מתוחכמות ממניפולציה של חפץ אחד על חפץ אחר.