מוגש כשירות לציבור ללא תשלום

ה.  מים, קרח וסבון
בזמן הרחצה באמבטיה אפשר ליהנות מניסוי וחקירה של דברים שונים.  לשהות ממושכת באמבט, רצוי לחמם את החדר בתנור חשמל תלוי, לא למלא הרבה מים באמבטיה ולהחליף את המים מדי פעם ביותר חמים.  יש להשגיח על הילד בזמן האמבטיה, גם כדי “לתווך” לו את העולם, לפי שיטת פויירשטיין (המבוגר נמצא בין הילד לבין העולם, ועוזר לו להבין דברים חדשים.  לפעמים רק ע”י הצגת שאלות). לאחר האמבטיה רצוי להלביש את הילדים בחדר האמבטיה, במיוחד לגבי ילדים קטנים ותינוקות, כדי למנוע נזלת וכתוצאה מכך דלקת אוזניים.  נותנים לילד חפצים שונים שיוכל לחקור:  חפצים ששוקעים או צפים, כגון פקק שעם, בלון מלא אויר, בלון שמלא מים בחלקו – “מלבישים” על הברז וממלאים, רואים כיצד הבלון שוקע ככל שהוא מתמלא.  ממלאים בלון אחר במים, כמעט עד הסוף.  הבלון יהיה קפיצי וגמיש, כאשר מחזיקים אותו מהמקום של הקשירה.  ניתן לנקב את הבלון המלא מים בסיכה, ולראות כיצד הוא “משפריץ” את המים. לתת מיכלים בגדלים שווים ושונים – למלא ולרוקן – זה חשוב גם לתפיסה של “שימור כמות”,  כלומר האם כמות מסוימת של מים, שהועברה מכלי גבוה וצר לכלי רחב עם שוליים נמוכים – נשארת אותה הכמות.

כוסות חד פעמיות ישמשו כמיכלים בעלי גודל שווה. ניתן לנקב את הכוסות במקומות שונים; נקב כמסננת, בתחתית הכוס; לנקב חור במקום גבוה או נמוך בכוס. כשמנקבים את הכוס במקום נמוך יחסית, יש יותר משקל של המים (לחץ המים גבוה יותר) שמעל, ולכן הקשת של המים שיוצאים מהחור –גבוהה יותר וסילון המים מגיע יותר רחוק. אפשר לשאול את הילד למה זה קורה, לא לספק מיד הסבר. ניסיונות כאלה קשורים לא רק להנאה ולחוסן רגשי, אלא גם למתן בסיס להבנה של פיזיקה בכיתות הגבוהות של התיכון.

ממלאים כוס עם מעט סבון כלים או שמפו, מערבבים עם מים. עושים “בלונים” בעזרת קש. בדרך זו אפשר ללמד ילדים קטנים לנשוף החוצה, כדי שיצליחו לנשוף במשרוקית או בבועות סבון. ילדים קטנים אוהבים מאוד לשחק בקצף סבון. לאחר הארוחה אפשר לתת להם כרית של ספוג כלים מלאה בסבון, לדאוג לשרוולים מופשלים וסינור עשוי משקית אשפה. הילד יתעסק עם קצף הסבון זמן רב, כך שאפשר בינתיים להספיק לסדר את המטבח… ילדים קטנים אוהבים מאוד לשחק ב”קוקו”, בהיעלמות וחזרה של חפצים.

נותנים לילד לשחק ליד השולחן בקערה עם קצף סבון, שבתוכה מוסתרים צעצועים קטנים, פקקים של משקאות קלים, וכו’. גם העיסוק בהוצאה והחזרה של הפריטים לקערה יכול להימשך זמן רב. הנושא של “קוקו” חשוב מאוד להתפתחות. הוא קשור בביסוס האמון של הילד בכך שחפצים מוסתרים ממשיכים להתקיים, וגם ההורים שלו, שמשאירים אותו בפעוטון – יחזרו בצהריים. כל זה קשור בגיבוש של אמון בסיסי של הפעוט באנשים ובעולם. כך שלפעמים פעילות פשוטה וזולה, הנמצאת תחת היד – חשובה יותר ממשחק מורכב ויקר, או מפעילות של יצירה הדורשת התארגנות מיוחדת. פעילות שחוזרת על עצמה בזמנים ובהקשרים קבועים, גם היא מוסיפה לתחושת הביטחון של הפעוט. אמבטיית קצף בסגנון הוליבודי גם יכולה להיות נחמדה, ואם יש עוד ילד באמבטיה – גם זה יכול להוסיף לכיף.

בועות סבון:  מפריחים בועות סבון והילד מנסה לתפוס אותן.  יש בכך משהו מתסכל, כי הילד ירצה לנשוף בבועות בעצמו, ותכולת המיכל יכולה להישפך על בגדיו, ואז גם לא נשארת מספיק תמיסה כדי  להמשיך במשחק.  כדי להימנע מלכלוך הבית, אפשר לתת לילד את הבועות כשהוא באמבטיה, עד שילמד להחזיק את המיכל בצורה יותר יציבה.  ניתן להכין תמיסה של בועות סבון בכמות גדולה, בשימוש בגליצרין, שקונים בבית מרקחת.  הגליצרין גורם לבועות להחזיק יותר זמן מעמד מבלי להתפוצץ. שמים את נוזל הבועות בחוץ במיכל גדול, ונושפים בועות דרך כלי מטבח שונים, כגון מועך תפוחי אדמה, כף-מסננת, וכל דבר עם חורים.  ניתן לקנות חוטי מתכת בחנויות פרחים או בחנויות יצירה, ולהכין מהם צורות שונות, ריבוע, לב וכו’.   יש לשים לב שהרצפה מחוספסת, או דשא, ואי אפשר להחליק, וכן לקפל פנימה את הקצות חוטי המתכת אם הם חדים.  מתכון להכנת התמיסה לבועות סבון – כאן

קרח:   ממלאים בלון במים ושמים במקפיא.  לאחר יום יומיים מוציאים, מקלפים את הבלון ומקבלים כדור קרח.  הילדים שלי בעיקר נהנו לזרוק אותו ולראות כיצד הוא נשבר לרסיסים.
להכין ארטיק קרח במקפיא, עם כוס שבתוכה פטל וכפית.  אפשר גם בשלבים – להקפיא מעט מיץ תפוחים, ולאחר שהוא קפא להוסיף מיץ בצבע אחר. מנסים להקפיא מיצים שונים, כגון קולה, אננס.  יש לשים לב, שהנפח של קרח גדול יותר משל מים, מספיק למלא את הכוס עד החצי.  לחילוץ הארטיק מהכוס מחכים מעט, או שוטפים במים מסביב לכוס.  כדי לא ללכלך את הבית או הבגדים עם הטיפות הדביקות, אפשר לתת לילד את הארטיק באמבטיה.  כאשר מהססים אם לתת לילד פעילות מסוימת, מפני שהיא כרוכה בלכלוך – הרבה פעמים אפשר לעסוק בפעילות באמבטיה, במקום להימנע ממנה.  ארטיק ענבים:  מורידים מהאשכול – ענבים ירוקים בלי גרעינים, ומסדרים על גבי צלחת בשכבה אחת.  מכניסים למקפיא ותוך חצי שעה-שעה יש ארטיק טעים שלא מלכלך, ושהילדים יכולים להכין בעצמם.  כדאי לרכוש תבניות לקוביות קרח בצורת לבבות (להקפאת מיץ פטל), בצורת כדורים, רימונים ועוד.  קרח ממים מינראליים יהיה שקוף לגמרי.  אפשר להקפיא מיץ לימון ולהשתמש כל פעם בקוביה אחת, ללימונדה או כוס תה, או כקוביות קרח שצפות בתוך לימונדה.