מוגש כשירות לציבור ללא תשלום

ג. נייר משי
נייר משי הוא זול מאוד וססגוני מאוד. היתרון של העבודה בנייר משי הוא שמקבלים במהירות אפקט מרשים, וגם הילדים יכולים להשתתף באופן מאוד פעיל ביצירה. ניתן להכין במהירות עבודות מתלת מימד, כליווי ללימוד על חרקים, כפירות לסוכה, כאביזרים להקראה ולהצגה של סיפור אהוב, ועוד.
החומרים: נייר משי בצבעים שונים, סלוטייפ, חתיכות בריסטול צבעוניות, מדבקות או חתיכות טפט צבעוני ומספר גיליונות של נייר עיתון לא מודפס.

מקמטים את נייר העיתון לכדור או לצורה הרצויה.  “מחזיקים” אותו עם כמות נדיבה של סלוטייפ, כדי שיישאר בצורה הרצויה.  מכסים את הנייר המקומט בנייר משי בצבע המתאים ומדביקים, הפעם מדביקים כך שלא יראו את הסלוטייפ.  מכינים כך לדוגמה, גוף של חרק ועכשיו מוסיפים לו רגליים שחורות, כנפיים וכו’, מחתיכות הבריסטול הצבעוני.  מדביקים גם את חתיכות הבריסטול בעזרת הסלוטייפ, ומוסיפים מדבקות וחתיכות טפט.  לאחר שהיצירה מוכנה, אפשר להשחיל בה חוט ניילון ותלות מהתקרה. הכנתי פעם עם ילדים אביזרים כדי לספר כיצד “אננסי” (“אננסי – עלילותיו של עכביש”, ערך שלמה אבס, אייר דני קרמן) הצליח להשיג את כל הסיפורים ממלך השמיים.  הכנו נחש ארוך תוך מספר דקות, ציפינו אותו בנייר משי שחור, והילדים הדביקו עליו מדבקות צבעוניות וחלקי טפטים צבעוניים.  הדבקנו לשון מזלגית מבריסטול אדום, וכבר היה אפשר לבדוק האם הנחש מתאים באורכו למקל של אננסי – או לא.  הכנו גם את שאר הדמויות, זה לקח 20 דקות.  השתמשנו בזה כמה פעמים כי ילדים אוהבים שיספרו להם שוב ושוב את אותו הסיפור, ובמיוחד אם מדובר בסיפור מצוין כמו “אננסי”.  לפי השיטה האנתרופוסופית, כשחוזרים שוב ושוב על אותו הסיפור, זה מפתח את הביטחון וגם מאוד מפתח הבנה ואוצר מילים. 

השרטוט של פרת משה רבנו שלמעלה – אינו מדויק.  למושית השבע, שמה הרשמי, יש 7 נקודות, וגם פרטים אחרים בשרטוט אינם מדויקים.  למי שרוצה לדייק יותר – ניתן להיעזר בצילומים.  ולמה יש לחיפושית הזו שם כל כך ארוך, שהיא לא מרוצה ממנו?  דג הסול מכונה גם דג משה רבנו.  הדג השטוח נראה כאילו נחצה לשנים בזמן קריעת ים סוף.  גם פרת משה רבנו נראית כמו חצי מדויק של כדור.  אולי גם כאן, זוהי הסיבה לשם.  ביאליק מכנה אותה – סוסו של משה רבנו.  אפרים סידון מוסר דיווח על קיטוריה של החיפושית הקטנה בעלת השם הארוך. 
http://www.shiron.net