מוגש כשירות לציבור ללא תשלום

ב. פלסטלינה
פלסטלינה היא סוג של שמן מעורב בחול. כאשר לשים ומועכים אותה בין האצבעות, היא מתחממת מעט ונעשית רכה וקלה יותר לעיצוב. כדאי במיוחד לעבוד בפלסטלינה עם ילדים שנמצאים בתקופה של מרד, עם ילדים שזקוקים לחיזוק המוטוריקה העדינה לצורך כתיבה, ועם ילדים שאוהבים פלסטלינה… ניתן למרוח פלסטלינה כצבע על נייר קרטון, או להדביק עליו חתיכות עבות יותר ולאחר מכן לכסות בדבק פלסטי – ואפשר כמובן גם לעבוד בתלת מימד. כדאי לנסות לצייר את מה שהכנו בפלסטלינה. קל יותר ליצור דברים במגע מאשר בציור על פי הזיכרון החזותי. לפעמים ילד מבקש שיציירו לו ג’ירפה, ולאחר שמציעים לו לנסות להכין אותה מפלסטלינה, הוא יכול לצייר אותה מהסתכלות, בצורה שיכולה להשביע את רצונו.

ערבוב של פלסטלינה: כפי שנהגנו לגבי ערבוב של צבעי גואש – בערבוב של צבע בהיר עם צבע כהה יותר, לוקחים כמות גדולה של צבע בהיר ומוסיפים לה מעט מהצבע הכהה. אם חסר, תמיד אפשר להוסיף עוד מעט מהצבע הכהה, אבל אם השתמשנו בכמות גדולה מדי מהצבע הכהה, יהיה קשה להוסיף כמות מספיקה מהבהיר, ונצטרך להתחיל מחדש, עם כמות פחותה של צבעים לערבוב… ניתן גם להכין שני נחשים בצבעים שונים, לפתל אותם זה סביב זה, לגלגל עד שיתערבבו, או להשאיר אותם כך, כמו סוכרייה או להפוך לצמיד.

יצירת דמות אדם. נזדקק לגפרורים שהסרנו מהם את “הראש” (קיסם שיניים לא יתאים), לסכין לא חד או לחתיכה ישרה של בריסטול, ולמסננת.
מכינים כדור עבור הראש וחתיכה בכמות כפולה עבור הגוף. כדי לא למעוך את הפרטים העדינים של הפרצוף, מכינים קודם כל את הראש. בעזרת גפרור מנקבים חורים לעיניים ולפה. פוערים מעט את שקע הפה ולוחצים מהסנטר כלפי מעלה, לקבלת הבעה. מכינים כדור קטנטן בצבע כחול או חום, עבור עיניים. חוצים אותו לשניים כדי לקבל עיניים בגודל שווה יחסית. מכדררים. מכניסים את הכדור לתוך נקב של עין. אם הכדור גדול מדי – חוצים אותו ושוב מכדררים. לאחר שהעין נמצאת במקום, לוחצים קצה מחודד של גפרור למרכז כדור העין, ליצירת שקע שייתן אשליה של אישון, ושל מבט. מכדררים כדור קטן בצבע הפנים ומצמידים בתור אף. מסננת תסייע לנו ליצור שיער. מועכים חתיכת פלסטלינה מפנים המסננת כלפי חוץ, ליצירת “תולעים”. מסירים את התולעים מהמסננת בעזרת סכין לא חד, ומצמידים לראש בתור שערות. מים חמים או רותחים ישיבו את המסננת למצבה הקודם. מחברים את הראש לגוף בעזרת גפרור בלי ראש. הגפרורים מאפשרים לתת לאיש לעמוד ולשנות תנוחה. גפרורים נוספים, קצרים יותר, ישמשו כחיזוק לחיבור בין הגוף לידיים ולרגליים. מלבישים את האיש: במערוך או בעזרת האצבעות מכינים יריעה דקה של פלסטלינה, שתשמש כבד. עוטפים את הגוף בחתיכות מיריעת הפלסטלינה שהכנו. מורידים את העודפים ומהדקים את החתיכות זו לזו. אפשר לנסות לגלגל על החיבורים קיסם שיניים, כמו מערוך, כדי להחליק את החיבורים. מכינים מכנסיים או שמלה, חולצה, ומוסיפים כפתורים וחגורה ע”י הכנת “נחש” דק מאוד. אפשר גם להוסיף כובע. ניתן ליצור טקסטורות שונות על הפלסטלינה ע”י גלגול עיפרון או מכסה של לורד, או ע”י לחיצה של 2 הקצוות של לורד ושל עיפרון – ליצירת נקבים מעניינים.

ליצירת אגם עם דגים, ברווזים וברבורים: מכינים יריעת פלסטלינה דקה בצבע כחול ומהדקים למשטח. “צובטים” חתיכות קטנות של פלסטלינה צהובה ליצירת ברווזים כתומים, צהובים ושחורים, ברבורים ודגים. בעזרת קיסם דק, ניתן לנקב חור שיראה כמו עין. מכינים דשא בעזרת המסננת וה”תולעים”.

ליצירת מכונית או טרקטור, כדי להכין גלגלים באורך שווה, מכינים “נחש” בעל עובי שווה ככל האפשר וחותכים גלגלים שווים בעזרת סכין לא חד או בעזרת פס מבריסטול. נחש דק יותר יכול לשמש ליצירת החלק הפנימי של הגלגל. הכיף הוא בהכנת עוד ועוד פרטים קטנים, ובהוספה של חומרים אחרים, ובבדיקה של אפשרויות. אפשר גם להכין מאכלים, כמו עוגת יומולדת מפלסטלינה, ולחתוך ממנה פרוסות: מכינים 3 עיגולים, 2 חומים ואחד לבן או בצבע קרם. שמים את העיגולים “בקומות”. מקשטים את העוגה בכדורים קטנים בלבן (קצפת), מועכים אותם מעט על המשטח, ומוסיפים “דובדבנים” אדומים. נחש דקיק יקופל לצורה של ספרה, נרות אין, אבל אפשר כבר לחתוך את “העוגה” לפרוסות שנראות “אמיתיות”, ולשתות מיץ מהסרוויס של הבובות. ואיך אפשר שלא להזכיר את שירם של לאה נאור ונחום היימן מ”זרעים של מסטיק” – היומולדת לבובה עדינה, שכולו עשוי מפלסטלינה.
אפשר בעצם לייצג כל דבר בעזרת פלסטלינה, וגם להוסיף חומרים אחרים. אפשר להעמיד את הדמות על אדמה אמיתית, בתוך מכסה של קופסת נעליים. להוסיף עצים מענפים, “סלעים” מאבנים קטנות, להצמיד ליד חפץ כלשהו (ליצירת הסצנה של קין והבל הוספנו לו סכין מחתיכת עץ מצופה בנייר אלומיניום). אפשר ליצור בצורה כזו את כל סיפור הבריאה, יום לאחר יום.